تبلیغات
ابر برچسب

نظر سنجی
کیفیت مطالب وب ما را در جهت اطلاع رسانی چگونه ارزیابی می کنید ؟


امروز «كعبه» بنا شد - چهارشنبه 18 شهریور 1394
  تعداد بازدید : |طبقه بندی: دانستنی های دینی ،

امروز چهارشنبه ۲۵ ذی قعده روز دحوالارض مصادف با بنای كعبه معظمه؛ ولادت حضرت ابراهیم و عیسی بن مریم و همچنین حركت پیامبر صل الله علیه وآله از مدینه برای حجه الوداع است.

بنای كعبه معظمه توسط حضرت آدم علیه السلام

بنا به فرموده خداوند متعال در قرآن كریم، نخستین خانه‌ای كه در روی زمین برای عبادت پروردگار منان بنا گردید، كعبه معظمه بود [اِنَّ اَوَّلَ بَیْتٍ وُضِعَ لِلنّاسِ لَلَّذی بِبَكَّهَ مُبارَكاً وَ هُدًی لِلْعالَمینَ. ( آل عمران / آیه ۹۶) نخستین خانه‌ای كه برای مردم (و نیایش خداوند) قرار داده شد،‌‌ همان است كه در سرزمین مكه است، كه پربركت و مایه هدایت جهانیان است.]

امیرمومنان علی بن أبی طالب علیه السلام فرمود: أنّ أوّل شیئ نزل من السّماءِ إلی الأرض لهو البیت الذی بِمكّه، انزله الله یاقوة حمرا …

یعنی: نخستین چیزی كه از آسمان به زمین فرود آمد،‌‌ همان خانه [مقدسی] است كه در مكه است. خداوند سبحان، آن را به صورت یاقوت سرخ نازل فرمود…

هم چنین آن حضرت در نهج البلاغه، در این باره فرمود: الا ترون ان الله سبحانه، اختبر الاولین من لدن آدم صلوات الله علیه الی الآخرین من هذا العالم باحجار لا تضر و لا تنفع، و لا تبصر و لا تسمع، فجعل‌ها بیته الحرام الذی جعله الله للناس قیاما … (هج البلاغه، خطبه ۲۳۴ (خطبه قاصعه)، فراز ۲۸)

آیا نمی‌بینید كه خداوند سبحان، پیشینیان را از زمان حضرت آدم علیه السلام تا آخرین نفر از این جهان، آزمایش نموده است به سنگ‌هایی [كه كعبه معظمه از آن بنا شده است و] نه زیان دارد و نه سود می‌بخشد و نه می‌بیند و نه می‌شنود، پس آن سنگ‌ها را بیت الحرام خود قرار داد و آن را خانه‌ای برای [عبادت و پرستش] بندگان بر پا داشت.

به هر روی، این خانه مقدس و مبارك، از زمان حضرت آدم تا كنون محل عبادت موحدان و تقوا پیشه گان بوده است و توسط حضرت آدم علیه السلام و با دستیاری جبرئیل بنا گردید.

بنا به نقل شیخ عباس قمی (ره)، تاریخ بنای كعبه معظمه از سوی حضرت آدم مصادف با ۲۵ ذی قعده بوده است. (۴)

  بنا به روایتی از ...

ولادت حضرت ابراهیم و حضرت عیسی بن مریم علیهما السلام  امام علی بن موسی الرضا علیه السلام، در شب بیست و پنجم ذی قعده، دو پیامبر بزرگ الهی، یعنی حضرت ابراهیم خلیل الرحمن و حضرت عیسی بن مریم دیده به جهان گشودند.

البته درباره تولد حضرت ابراهیم علیه السلام  روایت دیگری نیز نقل شده است. 

حضرت ابراهیم در عصر دیكتاتوری نمرود بن كنعان، در سرزمین «بابِل» متولد گردید و با این حاكم ستمگر و بت پرستی مردم نادان، به مبارزه همه جانبه برخاست و صد‌ها سال بعد، در سرزمین فلسطین، حضرت عیسی علیه السلام از مادری باكره و شوهر ندیده، بنام حضرت مریم بنت عمران (س)، پا به عرصه گیتی نهاد و به اصلاح و ارشاد یهودیان گمراه و ستمگر شام و فلسطین پرداخت.

حركت پیامبر از مدینه برای حجه الوداع - سال دهم هجری قمری

پیامبر اكرم صل الله علیه وآله از آغاز ذی قعده سال دهم قمری به تمام مناطق مسلمان نشین و طوائف و قبائل مسلمان عربستان خبر داد كه وی در این ماه به مكه معظمه خواهد رفت و مراسم عمره و حج را به جای خواهد آورد و هر كسی مایل است، وی را همراهی كند، زاد و توشه خویش برگیرد و به سوی مكه معظمه حركت نماید.

امام علی بن ابی طالب علیه السلام  در این ایام، از سوی پیامبر اكرم در سرزمین «یمن» به سر می‌برد و علاوه بر دعوت و تبلیغ اسلامی، با دشمنان اسلام در آن دیار مبارزه می‌كرد، پیكی به وی از سوی پیامبر رسید، كه او نیز به سوی مكه معظمه حركت نماید.

امام به محض دریافت نامه پیامبر به همراه یاران خویش عازم مكه شد. 

پیامبر خدا صل الله علیه وآله پس از فراهم آوری تداركات سفر و امكانات لازم، به همراه دختر گرامی‌اش حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها و همسران خود، در ۲۵ ذی قعده و به قولی در ۲۶ این ماه، از مدینه خارج شد. در این سفر روحانی و به یاد ماندنی، در حدود یكصد و چهار هزار و یا یكصد و بیست و چهار هزار نفر از مسلمانان شركت نمودند.

حضرت علی علیه السلام  نیز كه به همراه یاران خویش به سوی مكه عازم شده بود، یكی از یارانش را جانشین خویش در سپاه تحت فرمانش گذاشت و زود‌تر از آنان، به سوی مكه حركت كرد. بدین جهت، چند روز زود‌تر از یارانش به پیامبر ملحق شد.

آن بزرگوار در نزدیكی‌های شهر مكه معظمه، به پیامبر و سایر مسلمانان رسید و پیامبر با دیدن وی بسیار خرسند و خوشحال شد.

این سفر، چون آخرین سفر رسول خدا صل الله علیه وآله به مكه معظمه، جهت انجام مراسم حج بود، به «حجه الوداع» شهرت یافت.

 پیامبر در بازگشت از همین سفر زیارتی، در مكانی به نام «غدیر» حضرت علی علیه السلام را به عنوان جانشین خویش معرفی كرد.


نویسنده : وب  | چاپ این صفحه   | نظرات|